Başlangıç / Yazarlar / Nazım Peker / Erdoğan Mı Bahçeliye Muhtaç, Bahçeli Mi Erdoğan’a

Erdoğan Mı Bahçeliye Muhtaç, Bahçeli Mi Erdoğan’a

Siyaset iyice karıştı. Hükümet ve Sn. Erdoğan, ağırlaşan ekonomik şartlar yüzünden iyice bunalmakta ve bir çıkış yolu aramakta.

Düşürülemeyen enflasyon, önlenemeyen döviz artışı, işsizlik ve üretimsizlik hükümeti iyice zorlamaktadır.

Bunlara ilaveten, AKP’de üst düzey görevler almış kişilerin AKP’den ayrılmaları, parti kurmaları ve AKP ile Sn. Erdoğan’a vurmaları işin tuzu biberi olmakta ve çıkış yollarını bir bir kapatmakta. Ayrıca Sn. Erdoğan ve AKP hükümeti, yeni senaryolar da üretememekte.

Şimdiye kadar kayıtsız ve beklentisiz destek veren MHP’nin, desteği yetmeyebilir konuma gelmiştir ki, MHP’nin içi de bu durumdan oldukça rahatsızdır. En son C. Enginyurt’un haklı sitemleri buna bir örnektir.

AKP ise medyadan öğrendiğimiz kadarıyla çalkantılı. Kimileri AKP giderse menfaatlerim ne olacak, kimileri acaba sorgulanır mıyız dert ve endişelerinde. Sn. S. Soylu ile M. Metiner arasındaki FETÖ polemiği bunun en bariz kanıtıdır.

Sn. Erdoğan, bir gün Bahçeli’yi kapının önüne koyabilir mi?

Bunun için son kamuoyu araştırmasına bir göz atmak gerek: AKP: % 26 – 27, MHP: % 4- 5 bandında gözükmekte. CHP oylarını artırmış, İyi Parti: % 15-17 bandına çıkmış.

Basit bir hesaplama yaparsak: 27+5=32 ediyor. Bu, Sn. Erdoğan ve AKP’yi kurtarmıyor. Onun için yeni alternatifler gerek.

Seçim ertelenemez. Bu, Anayasa’ya göre olası değil. Seçimler ancak savaş nedeniyle bir yıl ertelenebilir.

İş bununla da kalmıyor. Yine öğrenebildiğimiz kadarıyla AKP, şu an 3’e bölünmüş vaziyette.  Gelecek ve Deva partileri AKP’ye belli bölgelerde açıklamaları ve oyları ile çelme takacak gibi. Yetmiyor kimi AKP’lilerce S. Soylu’nun da bir sürpriz yapma ihtimalinden söz ediliyor. Sn. B. Albayrak ile arasının çok kötü olduğu konuşuluyor.

Bahçeli’ye bakarsak. MHP’de bu şartsız, şurtsuz destekten memnun olmayanlar çok fazla. Anketlerde belirtilen % 4- 5 lik oy oranı da bunu destekliyor.

Ayrıca MHP’li vekillerde, AKP’lilerin kendilerine olan tutum ve davranışlarından pek de memnun değiller. Sanırım Sn. Bahçeli’de son dönemini yaşamakta MHP’de.

Bu verileri alt alta koyarsak; AKP’ye Bahçeli’de MHP’de yetmiyor. % 51 çok tehlikeli bir oran.

Onun için üçüncü bir parti gerekliliği ortaya çıkıyor.

Bu CHP olabilir mi? Olanaksız. İyi Parti düşünülür mü? Olasılığı çok düşük!.  Çünkü şartları var. Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter sisteme geçilmeli diyorlar. Sn. Erdoğan buna yanaşır mı?

Kala kala son günlerde bazı bölgelerde yeniden güçlendiği söylenen HDP kalıyor. MHP varken HDP olur mu? Mantık dışı değil mi?

Öyleyse ne olabilir?

MHP kapı önüne konarak HDP ile yol arkadaşlığı yapılabilir mi? Onun da getirisi kadar götürüsü olacaktır.

İyi Parti büyük bir tehlike konumunda!. İyi Parti üzerinde bazı mühendislik girişimleri yapılabilir. Fakat bu iş çok tehlikeli ve sonuçları iyi hesaplanmalı. Alınan yüksek faizli borçların geri ödemesi gelmeden baskın bir erken seçim tek seçenek!.

Otomobil Fabrikası temeli, bir yıl söylediklerinin unutularak Ayasofya’nın ibadete açtırılması erken seçimin ayak sesleri değil mi?

 “Bakın iyi gitmeye başladık, ekonomi düzeliyor, yatırımlar hız kazandı. İstikrar bozulmasın” gibi söylemlere de hazır olun.

Arada harcanan Sn. Bahçeli ile MHP mi olacak bilemiyorum.

  Esen kalınız.

 Nazım PEKER

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Pozantı Kongresi

Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı sürerken yurdun değişik yerlerinde kongreler (toplantılar) düzenlemiştir. Bunlardan birisi de Pozantı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir