Başlangıç / Genel / Emlakçılar Odasından Meslektaşlarına Son Uyarı

Emlakçılar Odasından Meslektaşlarına Son Uyarı

  Konya Emlakçılar Odası, meslektaşlarını son kez uyardı. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini almayanlar Emlakcılık yapamayacaklar. Belge alma süresi 31 Ağustos 2020 tarihinde son bulacak. Belgelerini almak isteyenlerin Konya Emlakçılar Odasına başvurmaları istendi

Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay “Yürürlüğe Giren Taşınmaz Ticareti’ne dair Yönetmelik 05 Haziran 2018 tarihli 30442 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.  Verilen süre 31 Ağustos 2020 tarihinde son bulacaktır. Vergi kaydı, Oda kaydı ve Taşınmaz Ticareti yetki Belgesi olmayanlar Emlakçılık yapamayacaktır Oda üyelerimizde taşınmaz ticareti yetki belgelerini almayanlar muttesep haklarını kaybetmemek için 31 ağustos 2020 tarihinden önce odamıza mutlaka başvurmalarını gerekmektedir.

 31 Ağustos 2020 tarihine kadar belgeleri eksik olan meslektaşlarımız bu tarihi kadar eksiklerini tamamlaması gerektiğini vurgulayan Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay” Yönetmelik ile belirlenen tarihinden sonra belgelerini almayan ve belgeleri eksik olan Emlakçılarımız kesinlikle alım-satım yapamayacak, WEB Tapu hizmetinden faydalanamayacak, İşyeri ve konutlara satılık veya Kiralık levhaları asamayacak. İnternet’e ilan veremeyecek.

Yeni yönetmeliğe göre 31 Ağustos 2020’ den itibaren lise mezunu olmayan ve emlak ofisi 30 metre kareden büyük veya küçük olan hiçbir emlak ofisi sahibi vatandaşımız Taşınmaz Ticareti Yetki belgesi alamayacak.

Taşınmaz Ticari Yetki belgesinin yanında emlakçıların Mesleki Yeterlilik belgesi içinde başvurmaları gerektiğini söyleyen Altınay, ‘Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) vermiş olduğu MYK belgesi de alma şartı olacaktır. Hem emlak ofisi sahiplerinin hem de Emlak Oda’sı üyelerimizin bir an önce Odamıza müracaat etmesini ve yetki belgelerini almalarını istiyoruz.

Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, birçok uyarıya rağmen hala müracaat etmemiş meslektaşlarımıza, Oda olarak yazılı ve görsel basın aracılığı ile defalarca uyarmamıza rağmen müracaat etmeyen meslektaşlarımız mevcuttur. Hak kaybına uğramamaları için en kısa süre içerisinde odamıza müracaat etmeleri gerekmektedir. Hiçbir oda üyelerimizin ve meslektaşlarımızı haklarını kaybetmelerini istemeyiz. Oda olarak bir kez daha  uyarımızdır.’ dedi.

Haber Merkezi

Hakkında: admin

Kontrol Ediliyor

Eğitim Çalışanlarının Cesur Sesi Türk Eğitim-Sen 28 Yaşında!

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, Türk Eğitim-Sen’in 28’inci kuruluş yıl dönümü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir